certyfikowane biuro rachunkowe

wieloletnie doświadczenie

nowoczesne rozwiązania

profesjonalne wsparcie

najwyższa jakość usług


  1. Strona główna
  2. >
  3. Warto wiedzieć

Mechanizm podzielonej płatności (MPP) - dla kogo będzie obowiązkowy od 1 listopada 2019?

2 października 2019

Od 1 listopada br. mechanizm odwrotnego obciążenia w obrocie krajowym zostanie zastąpiony obligatoryjną formą mechanizmu podzielonej płatności, która będzie stosowana  do płatności dotyczących faktur dokumentujących transakcje między podatnikami VAT, których:

- jednorazowa wartość, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15000 zł lub równowartość tej kwoty (to kwota po przekroczeniu której występuje obowiązek dokonania płatności przelewem bankowym),

- przedmiotem są towary i usługi wymienione w nowym załączniku nr 15 do ustawy o VAT (tj. do 31 października br. objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia czy zakresem solidarnej odpowiedzialności podatkowej, z zał. nr 11, 13 i 14 do ustawy o VAT oraz części i akcesoria do pojazdów silnikowych, węgiel i produkty węglowe, maszyny i urządzenia elektryczne, ich części i akcesoria).

Dla przypomnienia, zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności polega na zapłacie kwoty odpowiadającej kwocie podatku wynikającej z faktury na rachunek VAT, natomiast zapłata wartości sprzedaży netto jest rozliczana w inny sposób. Należy dodać, że zarówno w modelu dobrowolnym, jak i obowiązkowym możliwe będzie opłacanie z rachunku VAT, nie tylko podatku VAT - jak to ma miejsce obecnie - ale również podatków dochodowych, akcyzy, cła oraz składek ZUS.

Oznaczenie na fakturze od 1 listopada br.
W przypadku dokonywania powyższych transakcji podatnicy będą mieli obowiązek zamieszczania na fakturze specjalnego oznaczenia w postaci zapisu "mechanizm podzielonej płatności". Obowiązek zamieszczenia tej informacji będzie dotyczył wyłącznie faktur, w których wartość brutto przekracza 15000 zł lub równowartość tej kwoty i faktura taka dokumentuje nabycie towarów lub usług wymienione w nowym załączniku nr 15 do ustawy VAT. Oznacza to, że nawet w sytuacji, gdy faktura taka zawiera jedną pozycję objętą zakresem wskazanym w załączniku nr 15, sprzedawca będzie miał obowiązek zamieszczenia na tej fakturze informacji "mechanizm podzielonej płatności". Nie ma przy tym znaczenia, że wartość towarów lub usług objętych ww. załącznikiem, wykazanych na danej fakturze jest niższa niż 15 000 zł.

Co z transakcjami opiewającymi na kwoty poniżej 15 000 zł?
Część transakcji, objętych obecnie odwrotnym obciążeniem (poniżej 15 000 zł) nie zostanie objęta obowiązkiem rozliczania w mechanizmie podzielonej płatności i będą podlegały rozliczaniu na ogólnych zasadach. W zakresie takich transakcji nabywca może jednak zastosować MPP dobrowolnie. Zmiana dotyczy również zasad stosowania odpowiedzialności solidarnej - odpowiedzialność podatkowa nabywcy będzie stosowana do wszystkich transakcji poniżej 15 000 zł, których przedmiotem są towary wymienione w załączniku nr 15ustawy VAT.

Sankcje w VAT
Brak oznaczenia na fakturze może spowodować, że organ podatkowy ustali sankcję w wysokości 30% kwoty podatku wykazanej na tej fakturze, przypadającej wyłącznie na  dostawę towarów lub świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy VAT. Taka sama sankcja zostanie ustalona nabywcy, który mimo obowiązku zapłaty w split paymencie, ureguluje tę kwotę w inny sposób.

Powyższe zmiany mają bezpośredni wpływ na rozliczenia wielu przedsiębiorców, w szczególności dokonujących transakcji w ramach dotychczasowego odwrotnego obciążenia.

Informacje

Jeśli mają Państwo pytania prosimy dzwonić pod numer:

+48 509 835 554

lub mogą Państwo skorzystać z naszego formularza kontaktowego

Nasze atuty

Jakość usług | Oferujemy księgowość na najwyższym poziomie - rzetelne, terminowe i precyzyjne prowadzenie rozliczeń księgowych oraz spraw podatkowych.

Profesjonalna kadra | Jesteśmy zespołem specjalistów z wieloletnim doświadczeniem z zakresu: podatków, rachunkowości i finansów, prawa pracy i ubezpieczeń.

Certyfikat Księgowy MF | Posiadamy Certyfikat Księgowy nr 62708 /2013 wydany przez Ministra Finansów.

Kompleksowe wsparcie | Wspomagamy przedsiębiorców w prowadzeniu firmy i zarządzaniu płynnością. Oferujemy zawsze aktualne i dostępne prognozy podatków do zapłacenia.

Ubezpieczenie OC | Posiadamy ubezpieczanie prowadzenia działalności z zakresu prowadzenia ksiąg rachunkowych - polisą ubezpieczeniową OC
Biuro polecane przez iKsiegowosc24 Fakturuj bezpłatnie z iFaktury24 Gwarancja bezpieczeństwa danych z iBard24