certyfikowane biuro rachunkowe

wieloletnie doświadczenie

nowoczesne rozwiązania

profesjonalne wsparcie

najwyższa jakość usług


  1. Strona główna
  2. >
  3. Warto wiedzieć

Wkrótce faktura tylko do paragonu z NIP

28 maja 2019

Od 1 lipca 2019 r. mają wejść w życie przepisy nowelizacji ustawy o VAT wprowadzające zmiany w procesie dokumentowania sprzedaży na rzecz przedsiębiorców, w tym kwestie wystawiania faktury do uprzednio wystawionych paragonów fiskalnych dokumentujących sprzedaż zaewidencjonowaną na kasie rejestrującej. Obowiązującą zasadą będzie możliwość późniejszego wystawienia faktury tylko do paragonu z zamieszczonym NIP nabywcy. W związku z tym, że nie wszystkie obecnie funkcjonujące kasy rejestrujące posiadają taką funkcjonalność, wystawianie faktur w oparciu o paragony na rzecz nabywców posługujących się takim numerem będzie ograniczone do tej grupy kas, które posiadają tę funkcjonalność. W pozostałych przypadkach sprzedaż na rzecz przedsiębiorcy powinna być dokumentowana od razu fakturą, a nie paragonem.

Co w przypadku kas , które nie posiadają technicznej możliwości umieszczenia na paragonie NIP nabywcy?

Nie będzie konieczności wymiany kas, ale nabywca będzie miał obowiązek zadeklarowania już przy zakupie, że nabywa towar lub usługę na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Wówczas sprzedawca powinien od razu wystawić fakturę. Taki tryb wymusza, aby w momencie zakupu poinformować sprzedawcę w jakim charakterze jest dokonywany zakup, gdyż w sytuacji nabycia jako konsument, później nie będzie możliwości zmiany charakteru tego zakupu.

Konsekwencje wystawienia faktury do paragonu, który nie zawiera NIP-u nabywcy

Planuje się wdrożyć przepisy wprowadzające sankcję za niestosowanie się podatników do ww. procesu dokumentowania sprzedaży na rzecz przedsiębiorców. Organ podatkowy będzie ustalał dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 100% kwoty podatku VAT wykazanego w takiej fakturze.

Informacje

Jeśli mają Państwo pytania prosimy dzwonić pod numer:

+48 509 835 554

lub mogą Państwo skorzystać z naszego formularza kontaktowego

Nasze atuty

Jakość usług | Oferujemy księgowość na najwyższym poziomie - rzetelne, terminowe i precyzyjne prowadzenie rozliczeń księgowych oraz spraw podatkowych.

Profesjonalna kadra | Jesteśmy zespołem specjalistów z wieloletnim doświadczeniem z zakresu: podatków, rachunkowości i finansów, prawa pracy i ubezpieczeń.

Certyfikat Księgowy MF | Posiadamy Certyfikat Księgowy nr 62708 /2013 wydany przez Ministra Finansów.

Kompleksowe wsparcie | Wspomagamy przedsiębiorców w prowadzeniu firmy i zarządzaniu płynnością. Oferujemy zawsze aktualne i dostępne prognozy podatków do zapłacenia.

Ubezpieczenie OC | Posiadamy ubezpieczanie prowadzenia działalności z zakresu prowadzenia ksiąg rachunkowych - polisą ubezpieczeniową OC
Biuro polecane przez iKsiegowosc24 Fakturuj bezpłatnie z iFaktury24 Gwarancja bezpieczeństwa danych z iBard24